sobota, 25 kwietnia 2015

Wędrówki węgorza europejskiego


Jak wyglądają młode węgorze europejskie (Anguilla anguilla)? Aż do przełomu XIX i XX wieku, pytanie to pozostawało bez odpowiedzi. Europejczyków dziwił i fascynował fakt, że nie mogli oni zaobserwować niczego, co wyglądałoby jak młody węgorz. Sposób rozmnażania i powstawania tych fascynujących zwierząt zainteresował swojego czasu 19-letniego, młodego studenta medycyny Zygmunta Freuda, który bezskutecznie usiłował zlokalizować męskie organy rozrodcze węgorza. Anguilla anguilla zdawał się pochodzić znikąd. Wszystkie osobniki jakie udało się złowić lub zobaczyć były już w pełni rozwinięte.

Jak to możliwe? Związane jest to z dość niezwykłym cyklem rozwojowym węgorza. Nie ma nic dziwnego w tym, że żaden Europejczyk nie widział młodej ryby, przypominającej swoim kształtem i sposobem poruszania węża, pływającej po słodkich wodach śródlądowych. Przychodzą one bowiem na świat w formie larwalnej na dnie Morza Sargassowego, a więc nieomal u wybrzeży Ameryki Północnej. Dorosłe osobniki z całej Europy, wędrują tysiące kilometrów, aby złożyć tam swoje jaja. Wyprawę rozpoczynają zawsze czwartego dnia po pełni księżyca. Po wykluciu, młode osobniki w stadium larwalnym zwane leptocefalami, dryfują wraz z Prądem Zatokowym ku zachodnim wybrzeżom Europy. Zanim jednak tam dotrą, stają się nieomal dorosłymi osobnikami.

Dopiero w 1886 roku, francuski przyrodnik Yves Delage odkrył, że leptocefal pochodzący z Oceanu Atlantyckiego może rozwinąć się w dorosłego węgorza europejskiego. Podobną rzecz zaobserwował w 1896 włoski zoolog Giovanni Battista Grassi. Egzotyczne pochodzenie anguilla anguilla potwierdził w 1912 roku duński profesor Johannes Schmidt. Na załączonej ilustracji widzimy miejsce pochodzenia węgorza europejskiego, wraz ze średnimi rozmiarami osobników jakie osiągają one w kolejnych etapach swojej długiej podróży do Europy.

Źródła:
Johannes Schmidt, Danish researches in the Atlantic and Mediterranean on the life-history of the Fresh-water Eel (Anguilla vulgaris, Turt.), "Internationale Revue der gesamten Hydrobiologie und Hydrographie", 1912, Vol. 5, Issue 2-3, pp. 317-342.

http://www.kulturkurier.de/veranstaltung_65637.html [16.04.2015]


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6b/Anguillamuk.jpg [16.04.2015]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz