Przed nadejściem ery współczesnych muzeów, ich rolę pełniły tzw. "gabinety osobliwości" nazwane też wunderkammerami. Ich początków należy szukać w Europie w XVI wieku, a schyłku w wieku XIX. Były one najczęściej prywatnymi kolekcjami wszelkiego rodzaju rzadkich obiektów, które właściciel uznawał za interesujące. Elementami zbiorów bywały zarówno eksponaty będące wytworem człowieka (artificialia) jak i różnego rodzaju minerały, skamieliny oraz osobliwości przyrodnicze (naturalia). Popularność wunderkammer wiąże się czasami z nadejściem "ery ciekawości" czyli czasów, w których Europejczycy zaczęli bardziej niż wcześniej interesować się otaczających ich światem, lecz nie zdążyli jeszcze wypracować nauki, w formie takiej jaką znamy ją dzisiaj.
Niniejsza strona jest zbiorem kuriozów, osobliwości i ciekawostek nie ograniczonych w swoim zasięgu tematycznym do jednej dyscypliny. Podobnie jak w przypadku gabinetów osobliwości, jej treść uzależniona jest przede wszystkim od zainteresowań autora. Głównym celem i założeniem strony jest prezentacja osobliwości – nietypowych i rzadkich obiektów oraz zjawisk. Większość z nich będzie wynikiem poszukiwań własnych. Z zasady będzie się unikać wstawiania linków oraz powtarzania ciekawostek powszechnie znanych i wielokrotnie prezentowanych na innych stronach. Częstotliwość wrzucania nowych postów może być z tego powodu ograniczona, ale myślę że dzięki temu uda się zyskać na jakości treści. W miarę możliwości będę się starał weryfikować swoje dane i podawać źródła informacji.
Gabinet Osobliwości Kurtzenberga jest stroną o niekomercyjnym charakterze. Wszelkie sugestie i komentarze będą mile widziane. Mam nadzieję, że osoby śledzące stronę, będą miały równie dobrą zabawę przy czytaniu wpisów co autor przy zbieraniu materiałów.
Źródło obrazka:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/82/Cabinet_of_Curiosities_1690s_Domenico_Remps.jpg
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz